петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Властите на Крим: Не го признаваме легитимитетот на властите во Киев

Тамошното раководство новата власт не ја смета за легитимна

vojnici krim

Поврзани вести

Раководството на Автономната Република Крим не ја смета за легитимна власта на Крим и поради тоа не е подготвено да одговори на иницијативите за преговори со украинското Собрание, изјавил премиерот на кримската влада, Сергеј Аксјонов.

„Таа власт која што ни ја предлагаат да почнеме разговори не ја сметаме за легитимна. Во тоа се крие главното прашање“, рекол Аксјонов за летонска радио станица.

На прашањето за можно излегување на Крим од составот на Украина, тој рекол дека „тоа може да го решат само жителите на областа“, а раководството ќе ја „спроведе нивната волја“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести