недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Властите во Тајван заплениле 7,65 тони месо од делфини

delfini

Последни вести

Властите во Тајван денес соопштија дека заплениле 7,65 тони месо од делфини, пренесе „АФП“.

Месото е најдено за време на полициска операција во фабрика за замрзната храна во јужниот град Каошунг. Според властите за да се добие толкава количина на месо, убиени се околу 150 делфини.

Сопственикот на фабриката може да биде осуден најмногу до пет години затвор и парична казна од 50 илјади долари поради трговија со производи од заштитено животно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести