понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Властите во Украина се подготвени да разговараат за предвремени избори

ukraina

Поврзани вести

Украинските власти се подготвени да разговараат за прашањето за предвремени парламентарни и претседателски избори, ако такви предлози бидат искажани од опозицијата на масата за преговори, истакнал првиот вицепремиер на земјата, Сергеј Арбузов, пренесуваат локалните медиуми.

„Можно е да се појават предлози за предвремени избори. И јас верувам дека ние ќе сме подготвени да дискутираме за нив“, коментирал Арбузов.

Веќе неколку дена во земјата се водат протести со барања за оставка на Владата поради непотпишувањето на Спогодбата за асоцијација со Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести