петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Влатко Ѓорчев на Парламентарен семинар во Мадрид

vlatko gjorcev

Последни вести

Пратеникот Влатко Ѓорчев, претседател на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе учествува на Парламентарен семинар на тема: „Улогата на националните парламенти во имплементацијата на пресудите на Европскиот суд за човекови права”.

Семинарот кој е во организација на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, ќе се оддржи денеска во Мадрид, Кралството Шпанија.

– Главната цел на овој семинар е да се поддржат членовите на националните парламенти во подобрување на нивното знаење на Европската конвенција за човекови права и да се спроведе ефикасно имплементирање на пресудите на Европскиот суд за човекови права, како и да се разгледа ефикасноста на постојните парламентарни структури и механизми за проверка на стандардите на Конвенцијата, стои во соопштението од Собранието на Република Македонија.

Парламентарното Собрание на Советот на Европа во 2011 година донесе Резолуција за „Националните парламенти: гаранти на човековите права во Европа”, во која е укажано дека: „во однос на спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права, Парламентарното собрание на Советот на Европа посочува на позитивните примери во неколку земји-членки, особено во Обединетото Кралство, Холандија, Германија, Финска и Романија, кои имаат поставено парламентарни структури за следење на спроведувањето на пресудите на Судот”.

На овој семинар, покрај членови на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, се поканети учество да земат парламентарци и од: Албанија, Ерменија, Азербејџан, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Кипар, Франција, Грузија, Унгарија, Латвија, Литванија, Молдавија, Србија, Словачка и Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести