Македонија

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на дел од патните правци

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на дел од патните правци

Сообраќајот на патиштата низ Македонија, како што јавува АМСМ се одвива по влажни коловози. На дел од патните правци има појава на магла.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Слаб снег провејува на планинските прeмини Стража и Буково.

Магла на дел од патните правци

Според информации добиени од Ј.П. Македонијапат, магла со видливост од 30 до 50 метри има на патните правци Крива Паланка – Страцин, Скопје – Велес и обратно, додека во околина на Куманово,Тетово и Штип видливоста е од 50 до 100 метри.

Умерен интензитет на сообраќајот

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Задолжително понесете зимска опрема

Задолжително понесете зимска опрема
Задолжително понесете зимска опрема

Од 15-ти Ноември 2015 година на сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2016 година.

Времен режим на сообраќај на автопатиштата

Според ДЦС МВР, по извршената контрола и увид на поставената патна сигнализација за времена измена на режим на сообраќа,ј заклучно со 28.12.2015 година, состојбата е следна: aвтoпат Велес – Куманово – сообраќајот се одвива по лентата за брзо возење, aвтопат Куманово – Велес – нема изменет режим,  aвтопат Скопје – Куманово – сообраќајот се одвива по десната сообраќајна лента сé до приклучокот на автопат Велес -Куманово, aвтопат Тетово – Велес – запрена е сообраќајната лента за принудно запирање на возила, а сообраќајот се одвива по сообраќајни ленти за возење и лента за престигнување.