понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Влезот на Црна Гора во НАТО го поддржуваат 42 отсто од граѓаните

Лидерот на ДПС во Бијело Полје изјави дека Црна Гора со ЕУ и НАТО дели заеднички цели чиешто исполнување значајно допринесува за подобар квалитет на животот на сите граѓани.

Milo-Djukanovic

Поврзани вести

Претседателот на Демократската партија на социјалистите на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека најновото истражување на јавното мислење покажува дека влезот на Црна Гора во НАТО го поддржуваат 42 отсто од граѓаните.

Тој оцени дека НАТО претставува најефикасна и најисплатлива рамка за понатамошно унапредување на стабилноста на Балканот, и напомена дека ДПС го зголемува ангажманот за афирмирање на идејата за членство во тој Сојуз.

Лидерот на ДПС во Бијело Полје изјави дека Црна Гора со ЕУ и НАТО дели заеднички цели чиешто исполнување значајно допринесува за подобар квалитет на животот на сите граѓани.

„ЦрнаГора како полноправна членка на сојузот ќе има еднаков третман и право на одлучување како и останатите земји членки, а поради поранешните искуства важно е да бидеме на маса каде што се донесуваат најважните одлуки,“ изјави Ѓукановиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести