Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалите на Заев почнуваат да излегуваат на површина

Паниката во СДСМ е јасна и очекувана. Криминалите на Зоран Заев започнуваат се повеќе и повеќе да излегуваат на површина, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од соопштениоето на ВМРО-ДПМНЕ.

Јавноста дозна за тендерите на јавното претпријатие „Струмица гас“ со кои Зоран Заев го полнеше со пари неговиот сопартиец Митко Андреевски, претседател на партиската комисија за енергетика.

Човек фирма, без имот и средства, регистрирана во куќа на неговата сопруга ги добива тендерите на „Струмица гас“. Скандал без преседан. Типичен за аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата тендерска мрежа за испумпување на парите на граѓаните за лично богатење.

Само со последниот тендер од 2016-та година е направена штета од 700.000 евра. Ова се пари на граѓаните кои завршиле во џебовите на Заев и неговите партиски пајташи.

Јасно како ден е дека ЈП „Струмица гас“ не работи во полза на граѓаните, туку единствено во корист на криминалната тендерска мрежа од која се богатат Зоран Заев и неговите партнери.

Предметот веќе е во рацете на Јавното обвинителство кое не смее да подлегнува на политичките притисоци од СДСМ. Доставените докази треба да бидат разгледани согласно законот. Секој што крадел мора да одговара. Криење за Заев и неговите пајташи веќе нема.