недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВМРО-ДПМНЕ на конгрес во Куманово

gruevski-prva

Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ денес и утре во Куманово ќе го одржи 15. Конгрес на кој се очекува да учествуваат 560 делегати, кои треба да изберат престедател на партијата за следниот четиригодишен мандат.

Актуелниот претседател и премиер Никола Груевски е единствениот кандидат за претседателската позиција. Неговата кандидатура која во текот на вчерашниот ден била доставена до партиското седиште, се потпишале интелектуалци, основачи и актуелни партиски функционери, меѓу кои и режисерот Љубиша Георгиевски, Мане Јаковлевски, Филип Петровски, Бранко Саркањац, Сашко Кедев и други.

Претходниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ се одржа во Битола во 2011 година на кој актуелниот лидер Груевски го доби третиот мандат за водење на партијата.

Груевски за лидер прв пат беше избран на Конгресот во Охрид 2003 година, а противкандидат му беше Марјан Ѓорчев

 

Најчитани вести