сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ВМРО ДПМНЕ на први март ќе бира претседателски кандидат

vmro dpmne

Поврзани вести

Владејачката ВМРО ДПМНЕ за први март закажа Конвенција за избор на кандидат за претседател.

Директорот на Центарот за комуникации, Илија Димовски информираше дека преку Конвенцијата партијата на непосреден, директен и таен избор ќе одлучи кому партијата ќе му ја даде довербата и поддршката во трката за шеф на државата.

„Овој начин на избор на кандидатот за Претседател на Република Македонија е високо демокртаски, транспарентен и отворен процес. Ова е висок стандард во политиката за кој се надеваме дека ќе биде применлив и од страна на останатите политички партии. Свикувањето на Конвенција за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија е редовна пракса која ВМРО-ДПМНЕ ја применува од своето формирање. На сите досегашни претседателски избори ВМРО-ДПМНЕ избирала свој кандидат токму на овој начин, низ демократска процедура, каде делегатите одлучуваат врз база на своето убедување, а врз основа на вредностите, принципите и програмите на предложените кандидати“, вели димовски.

Димовски најави објавување на јавен повик за пројавување на интрес односно приложување на кандидатура до Конвензијата за избор на кандидат. Право на кандидатура имаат сите граѓаните кои ги исполнуваат условите за извршување на претседателската функција, кои како што вели Димовски, се членови или поддржувачо на политиките на ВМРО ДПМНЕ.

Првиот круг од претседателските избори се закажани за 13-ти април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести