сабота, 29 јули 2017  |  Вести денес: 21

ВМРО-ДПМНЕ победи со освоен 51 пратеник, СДСМ има 49

Согласно, последните неофицијални информации објавени од страна Државната изборна комисија, ВМРО ДПМНЕ е во водство со освоени 445.541, а веднаш зад неа се наоѓа СДСМ со освоени 430.651 гласови. Информациите се добиени по преброени 98,30% од гласовите.

резултати

Поврзани вести

Според проценките повеќе од сигурно е дека на овие предвремени парламентарни избори победник е ВМРО ДПМНЕ со освоени 51 пратенички мандат, а СДСМ има освено 49 пратенички мандати.

Најчитани вести