четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ сака да креира граѓански конфликт

vmro-dpmne1_1111

Последни вести

СДСМ, Шеќеринска, Заев и Шилегов стојат зад организација на насилниот напад врз македонските полицајци, обвинија денеска од владејачката ВМРО – ДПМНЕ.

„На сите граѓани им е јасно кој напаѓаше и се однесуваше вандалски. Самиот факт дека при вчерашниот напад се повредени дури 38 полицајци доволно зборува за себе. Додека нивните фамилии се луксузираат по светските џет-сет центри, тие овде ги тераат и насочуваат граѓаните во конфликт. Снимките и сликите од вчерашниот напад врз полицајците на кои се гледа дека активистите на СДСМ напаѓаат со шипки, камења и бехатон плочки, се гледа дека го кинат македонското знаме се на очигледно задоволство на Шилегов и СДСМ. Впрочем Шеќеринска тоа вчера од лице место го следеше и координираше. Неколкумесечните најави дека СДСМ спрема граѓански конфликт денес е јасно дека биле вистина“ , се вели во соопштението.

Од ВМРО – ДПМНЕ велат дека Заев и Шеќеринска во својата желба за власт се спремни на се. Колку и да лажат веќе се е јасно. Заев спроведува сценарио за целосна дестабилизација на Македонија. Граѓаните го гледаат тоа и ќе знаат да го казнат.

„Она што граѓаните го гледаа како план на Верушевски во неговите интернет комуникации, вчера се случи и на дело. СДСМ сака да креира граѓански конфликт. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани да не подлегнуваат на било какви провокации. СДСМ сака да креира состојба во која за насилството што тие го прават на очиглед на сите ќе ги обвинат другите. Тие маваа со камења по полицајците, другите биле криви, членовите на СДСМ маваа со бекатон плочки, другите биле криви, тие маваа со шипки по полицајците и пак другите биле криви. Тие, активистите на СДСМ го кинеа македонското знаме и пак другите им се криви“, се вели во соопштението.

Од владејачката партија велат дека македонскиот народ и македонските граѓани не се од вчера и ќе знаат со мудрост и разум да се спротистават на оваа луда и забегана група на луѓе во врвот на СДСМ. Граѓаните на Македонија нема да дозволат да бидат кукли во сцените на Заев.

Најчитани вести