среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ втор ден молчи за скандалот со Виктор Божиновски

vmro dpmne

Поврзани вести

СДСМ втор ден молчи за скандалот во Куманово со поранешниот директор на ЈП Водовод Куманово, Виктор Божиновски, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

„Ниту некој од СДСМ, ниту пак градоначалникот Зоран Дамјаноски не излегоа пред јавноста да го објаснат недомаќинското  и расипничко работење на Божиновски додека бил директор на ЈП Водовод Куманово. Виктор Божиновски како поранешен директор на ЈП Водовод Куманово поставен од градоначалникот Зоран Дамјановски со своето незаконско и недомаќинско работење во јавното претпријатие успеал да потроши во кафеани неверојатни 6.030.469 денари или близу 100.000 евра. Додека Општина Куманово се дави во се поголеми долгови, а јавните претпријатија се на раб на банкрот, парите на граѓаните се користат за задоволување на апетитите на функционерите и директорите на СДСМ во Куманово. Ова е голем срам“, се вели во соопштението.

Од ВМРО ДПМНЕ додаваат дека молчењето на СДСМ и Зоран Дамјановски е само потврда за „расипничкото работење на кадри на СДСМ во општините каде што тие се на власт“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести