четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВМРО-ДПМНЕ слави 24 години од основањето

ВМРО-ДПМНЕ, како наследник на историското ВМРО, како што се наведува во историјатот на партијата, секогаш беше на првата линија во борбата за демократско етаблирање на Република Македонија.

vmro

Поврзани вести

На 17 јуни се навршуваат 24 години од основањето на  партијата ВМРО-ДПМНЕ, како наследничка на историското ВМРО. Денеска партијата организира свеченост по повод нејзиното основање.

Првиот чекор во создавањето на ВМРО, го направија група македонски интелектуалци, есента 1893 година. Борбата за самостојна Македонија продолжи и во периодот на стекнувањето на независност во деведесеттите години на 20. век. Тогаш, по основањето на 17 јуни 1990 година, новосоздадената партија ВМРО-ДПМНЕ беше единствената политичка сила која отворено се залагаше за одделување на Македонија од југословенската федерација, воскреснувајќи ја идејата за самостојна и суверена македонска држава, за заокружување на македонската државност и за меѓународно признавање на македонската држава, што денеска во Република Македонија стана реалност.

ВМРО-ДПМНЕ, како наследник на историското ВМРО, како што се наведува во историјатот на партијата, секогаш беше на првата линија во борбата за демократско етаблирање на Република Македонија.

Партијата е истрајна во намерата да ја извојува политичката битка за крај на транзицијата и за поскорешно етаблирање на Македонија во меѓународните односи, како полноправна членка на НАТО и на ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ е на власт во Македонија од 2006 година, а партијата ја води Никола Груевски, кој в четврток на 19 јуни се очекува и официјално повторно да застане на чело на уште една македонска влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести