понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Во 2019 Скопје ќе добие Панорамско тркало

Над 12 милиони евра ќе го чини ЈСП Скопје, проектот Панорамско тркало.

panoramsko trkalo

Поврзани вести

Најавуваното Панорамско тркало во центарот на Скопје ќе биде изградено за пет години.

Над 12 милиони евра ќе го чини ЈСП Скопје, проектот Панорамско тркало. Оваа година со Инвестиционата програма  проектот се предвидени близу 976 илјади евра, а различни суми ќе се одвојуваат и во следните четири буџетски  години. Според планот изградбата треба да заврши во 2019 година.

Панорамското тркало ќе биде лоцирано на нов мост на реката Вардар, а во средината мостот ќе бидат лоцирани ресторан,продавница сувенири и билетара. Тркалото ќе биде високо 73 метри од брегот на реката, со дијаметар од околу 57 метри, 30 гондоли, со капацитет за 300 луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести