недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во агендата на грчката влада нема избори, ниту референдум

grcija-vlada-07-600x3201

Последни вести

Нема договор се додека не стане збор за пакет договори, изјави грчкиот министер за внатрешни работи Никос Вуцис за телевизијата „Антена“, јави дописникот на МИА од Атина.

– Тоа значи дека ако не постои конечен договор, ништо нема да се применува, бидејќи ние не продолжуваме чекор по чекор – објасни тој.

Вуцис истакна дека целосниот пакет предлози ќе бидат познати во следните неколку дена и појасни оти за основниот договор што ќе биде постигнат по јуни во врска со долгот и пакетот за раст, нема да има повеќе претпоставки.

Грчкиот министер увери дека Владата има пари за плати и пензии и додаде дека клучен период е од 29 мај до 6 јуни, кога треба да се плати првата транша на ММФ.

Во врска со преговорите, тој рече дека главниот проблем е примарниот суфицит.

– Ако тие инсистираат на 2,0 до 2,5 проценти примарен суфицит за 2015-2016 и 3,5 проценти суфицит во наредните години, наместо 0,8 до 1,0 проценти како што првично беше планирано, тоа ќе биде пречка во преговорите – рече тој.

Вуцис на крајот подвлече дека Владата сака сите политички иницијативи да се решаваат и расчистуваат во Парламентот и оти, во моментов, на агендата на Владата не се ниту избори, ниту референдум.

Најчитани вести