петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Албанија блокирани 4,4 милиони евра поради перење на пари

PARI

Последни вести

Само во првото полугодие од годинава од страна на Генералната управа за спречување перење пари на Албанија, издадени се 25 наредби за блокирање, кои резултирале со запленување на 4,4 милиони евра од страна на судот.

Ова стои во извештајот на Управата за периодот јануари-јуни 2014, каде уште се наведува дека до полицијата и обвинителството се доставени 229 случаи каде има основани сомневања за перење пари, јави дописникот на МИА од Тирана.

„Издадени беа 25 наредби за блокирање. При тоа привремено беа блокирани 6,7 милиони евра, но за износот од 4,4 милиони евра беше донесена судска одлука за превентивно блокирање“, стои во извештајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести