вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Во американските весници лани се укинале 1.300 работни места

Во САД моментно има 1.400 печатени медиуми, во кои работат околу 36.700 новинари со полно работно време.

vesnici

Последни вести

Американските печатени весници во 2013 година биле принудени да скратат околу 1.300 работни места, покажуваат податоците од истражувањето на Центарот за напредни социјални студии.

Во САД моментно има 1.400 печатени медиуми, во кои работат околу 36.700 новинари со полно работно време.

Според истражувањето, припадниците на расните и етничките малцинства се слабо застапени во весниците и претставуваат само 13 отсто од вкупниот број вработени.

Својот врв бројот на работни места во печатените медиуми во САД го достигна во 1990 година кога имаше 56.900 вработени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести