петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Во американските воздушни напади убиени 1.600 џихадисти

napad

Последни вести

Повеќе од 1.600 луѓе се убиени во американските воздушни напади врз позиции на Исламската држава во Сирија кои траат повеќе од пет месеци, соопшти денеска Сириската организација за човекови права.

Во соопштението се наведува дека речиси сите загинати биле џихадисти од ИД и од сириската филијала на Ал Каеда, Ал Нусра Фронт. Најголем број од загинатите се Сиријци, а меѓу нив 62 биле цивили.

Во нападите убиени се 73 борци на Ал Нусра Фронтот, како и еден припадник на сириска бунтовничка група, кој бил заробеник на ИД.

Воздушните напади врз позициите на џихадистите во Сирија почнаа на 23 септември.

Најчитани вести