четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 42

Во Анкара демонстрации против „верски устав“

99293716

Последни вести

Турската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Анкара, кои протестираа поради изјавата на претседателот на Парламентот, Исмаил Кахраман дека земјата треба да има „верски устав“.

Полицијата растера група од над сто демонстранти, спречувајќи ги да даваат изјави на новинарите пред Парламентот во Анкара.

Демонстрантите извикува „Турција ќе остане секуларна!“.

Приведени се неколку демонстранти, а слични протести се најавени и во другите градови.

Најчитани вести