четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Во Атина со официјална церемонија Грција ќе го преземе претседавањето во ЕУ

eu-grcija

Поврзани вести

Грчкото претседателство во Европската унија во првата половина на 2014 година ќе започне со заедничка седница на членовите на Еврокомисијата и членовите на грчката Влада во атинската палата на конгресите „Запион“, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

На седницата ќе учествуваат шефот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј, претседателот на Еврокомисијата, Жозе Мануел Баросо и други членови на повисоките органи на извршната власт во ЕУ. Потоа ќе следи работен ручек и седници на работни групи со учество на министри и еврокомесари.

Премиерот Андонис Самарас ќе се сретне со Баросо и Ромпуј. Вечерта во атинската Палатата на музиката со учество на грчкиот претседател Каролос Папуљас, ќе се одржи официјалната церемонија за почетокот на грчкото претседателство во ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести