петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Во Атина забранети протести за време на церемонијата на претседателството на ЕУ

atinaprotesti

Поврзани вести

Грчките власти воведоа 18-часовна забрана за протести во центарот на Атина за време на денешната церемонија за прифаќање на шестмесечното претседателство со Европската унија, пренесе „Асошиејтед прес“.

Забраната стапи во сила во шест часот денеска, неколку часа пред еврокомесарите, на чело со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, да пристигнат за учество во свеченостите.

Слична забрана беше воведена и минатата година за време на посетата на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во Атина.

Грција вечерва ќе стапи официјално во функциите на претседавач на Советот на ЕУ со свечена церемонија во Атина. Ова е петто по ред грчко претседателство .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести