четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во Азербејџан уапсени 26 осомничени исламисти

isis

Поврзани вести

Полицијата во Азербејџан уапси дваесет и шест лица, осомничени дека се бореле во редовите на организацијата Исламска држава и други исламистички групи во Сирија.

Сите уаспени се државјани на Азербејџан. Тие се обвинети за противзаконски активности поврзани со вооружени групи на сириска територија во периодот од 2013  до 2014 година.

Полицијата соопшти дека некои од осомничените биле поврзани и со вооружани групи во Пакистан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести