недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Бања Лука почина дете од вирусот Западен Нил

Детето претходно престојувало на море, каде што најверојатно е заразено, јавија локални медиуми.

treska

Последни вести

Шестгодишно дете од Бања Лука почина ноќеска од последици од вирусот Западен Нил, потврдија денеска од Универзитетската болница во тој град.

Детето претходно престојувало на море, каде што најверојатно е заразено, јавија локални медиуми.

Станува збор за изолиран случај и не постои опасност од епидемија, бидејќи болеста не е специфична за тој реон, наведуваат од Клиничкиот центар. Детето било примено на 7 август во Одделението за интензивна нега на Клиниката за детски болести.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести