Балкан

Во БиХ уапсени петмина кои планирале терористички напад

Во БиХ уапсени петмина кои планирале терористички напад

Босанската полиција уапсила петмина мажи, под сомнеж дека изработиле експлозивна направа со која сакале да извршат напад во една скандинсквска држава.

Четворица босански и еден шведски државјанин со арапско потекло, се товарат дека ја изработиле бомбата во Босна и Херцеговна по нарачка од една скандинавска држава.

Тројца од осомничените терористи биле уапсени на границата при обид за излез од БиХ, а останатите двајца се приведени во Сараево.

Во соопштението се наведува дека акција е спроведена во координација меѓу полициите на БиХ, Шведска и Холандија.

Босанската полиција во своето соопштение наведува дека бомбата била намената за извршување на терористички напад. Меѓутоа, шведската полиција ги негираше ваквите тврдења, нагласувајќи дека бомбата „не е поврзана со терористички, туку со криминални активности во јужна Шведска“.