понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Во БиХ утрово мирно, сите пожари изгасени

Утрово е мирно во Босна и Херцеговина, пожарникарите и работници ги санираат последиците од протестите

bosna po protestite

Поврзани вести

Во Сараево утрово е мирно, околу зградата на Кантонот Сараево и Претседателството на Босна и Херцеговина пожарникари и работници од градското претпријатие за хигиена ги санираат последиците од вчерашните протести.

Градскиот сообраќај утрово е во функција.

На зградата на Кантонот Сараево и Претседателството на БиХ е причинета голема штета при пожарот што во текот на протестите го запалија демонстрантите. Изгорени се и неколку возила, јавува новинска агенција Фен.

„Пожарот во главно е угасен, но се уште се интервенира во зградата. Причина за тоа е старата градба на зградата“, изјавил за Фен дежурниот диспечер на Противпожарната бригада на Кантонот Сараево.

Околу зградата се наоѓаат голем број противпожарни возила. Пожарот во зградата на Претседателството а БиХ, кој исто така беше мета на демонстрантите, е изгаснат. Реонот околу зградите на Кантонот Сараево и Претседателството на БиХ, местото на вчерашните протести, се заградени се жолта лента. Во болниците ширум БиХ примени се повеќе од 200 повредени граѓани и полицајци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести