среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Во бомбашки напад во Багдад убиени 45 лица

bagda-500

Последни вести

Најмалку 45 лица загинаа вчера во бомбашки напади во Багдад и околината, додека владините сили продолжуваат да ги одбрануваат нападите кон ирачката престолнина од борците на „Исламска држава“.

Во шиитски квартови во западниот дел на Багдад три автомобили бомби усмртија 34 лица.

Во самоубиствен бомбашки напад со автомобил во Казимија загинаа 11 лица, вклучувајќи три полицајци, а 27 беа ранети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести