недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во бомбашки напади во Ирак загинаа 15 лица

iraq

Последни вести

Најмалку 15 луѓе загинаа денеска во серија бомбашки напади во Ирак, соопштија официјални извори, објави МИА.

Најсмртоносниот напад се случил во Тубачи, во трговскиот кварт во Багдад, каде во експлозиите на бомби загинаа четири лица, а 10 се ранети, соопшти полицијата.

Во друг дел на ирачката претстолнина, во бомбашки напад во близина на сервис за автомобили, загинале три лица, а осум се повредени. Во експлозија на бомба во близина на еден багдадски пазар загинале три луѓе, а единаесет се ранети.

Медицински извори ги потврдија податоците за жртвите.

Засега не е познато кој стои зад нападите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести