сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Босна почна акција за апсење на вахабистите

Акцијата е насочена кон наоѓање докази кои укажуваат на поврзаност на уапсените со државјани на БиХ кои учествуваат во војните во Сирија и Ирак на страната на радикалните терористички групи и организации.

vahabija 1

Последни вести

Припадниците на Агенцијата за истрага и заштита на Босна и Херцеговина утрово по налог на Обвинителството на БиХ уапсиле 15 лица поврзани со вахабистичкото движење.

Акцијата со коден назив „Дамаск“ е спроведена во 17 градови во БиХ. Овие лица се осомничени за кривични дела финансирање на терористички активности, за јавно поттикнување на терористички активности, за врбување поради терористички активности, за организирање терористички групи.

Акцијата е насочена кон наоѓање докази кои укажуваат на поврзаност на уапсените со државјани на БиХ кои учествуваат во војните во Сирија и Ирак на страната на радикалните терористички групи и организации.

Според измените во Кривичниот законик во БиХ, на државјаните на Босна и Херцеговина им е забрането учество во странски воени или паравоени формации.
Федералната телевизија  јавила дека е уапсен и Билал Босниќ, неформален лидер на вахабиската заедницаво Босанска Краина, познат по видео снимките на интернет во кои зборува против Соединетите Американски Држави и западните земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести