петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Во Бразил формирана нова Влада

Вршителот на должност претседател на Бразил, Мишел Темер вчера формира нова Влада, јави ТАСС.

133167956

Последни вести

Церемонијата на стапување на должност се одржат во официјалната резиденција на претседателот, палатата Планалто во главниот град Бразилија.

Во првото обраќање пред Бразилците како претседател Темер изјави дека негов приоритет ќе биде заживувањето на бразилската економија.

Досегашниот заменик-претседател ја презеде претседателската функција вчера, откако Сенатот гласаше за отстранување од функцијата на Дилма Русеф во рамки на процедурата за импичмент.

Темер повика кабинетот составен од него да се претвори во Влада за национален спас, како и земјата да се обедини.

– Имаме итна потреба да ги надминеме поделбите во општеството и да ја обединиме земјата. Итно ни е потребна влада на национален спас, посочи тој.

– Целосно сум уверен дека треба да ја вратиме довербата кон Бразил и да привлечеме инвестиции и да создадеме работни места, нагласи 75-годишниот Темер.

Најчитани вести