понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Во Чешка појавен сомнителен случај на МЕРС

MERS_Virus_MGN.1370209062

Последни вести

Во прашката клиника „На Буловце“ е примен првиот пациент со сомнителни симптоми на смртоносниот вирус МЕРС, соопшти министерот за здравство Сватоплук Њемечек, јави МИА.

Како што пренесе дописникот на МИА од Прага, 25-годишниот маж неодамна се вратил од туристичко патување во Јужна Кореја. Пациентот моментално е изолиран, земени му се биоилошки материјали и резултатите ќе бидат познати в среда.

Инфекцијата МЕРС е предизвикана од коронавирус од истиот вид како што е оној кој го предизвикува заболувањето САРС од кое во 2003 година починаа 800 луѓе.

За разлика од САРС, симптомите на МЕРС се забележуваат покрај на дишните органи и со проблематична работа дури и откажување на бубрезите.

Мерки на претпазливост се преземени и на аеродромот во главниот чешки град каде се делат летоци со информации за болеста и се врши дезинфекција на авионите кои слетуваат од Кореја.

За време на викендот, сомнителен случај на заболен се јави и во Словачка, но тестовите подоцна беа негативни.

Најчитани вести