четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Во чест на Свети Никола готвиме посно: Вкусна сарма и слатка баклава

Вкусен посен ручек за денешниот празник!

posnasarma

Поврзани вести

Во повод празникот Свети никола денеска во кујната на Нетпрес ќе зготвиме нешто посно, традиционачна сарма и вкусна баклава.

Потребно:

1 главица кисела зелка

400 гр ориз

4 страка праз

црн пипер

црвен пипер

250 гр масло за јадење

Подготовка:

Одвојте ја зелката лист по лист на малечки парчиња. Исечете го ситнo празот и добрo испржете го на маслотo. Потоа дoдајте го црвениот пипер и оризот. Прoпржете го уште малку и тргнете го од оган, а потоа додајте го црниот пипер и дoста суво нане. Свиткајте сарми во големина на oрев. Налејте ги со малку расолница и вода и варете ги на тивок оган. Кoга ќе бидат скоро варени сармите, додајте уште еден филџан масло.

А за десерт послужете баклава, одлична со кафе.

 

Потребно:

1/2 кг кори

300 гр шеќер

500 гр кисела вода

300 гр масло за јадење

300 гр мелени ореви

1 ќесичка прашок за печиво

За шербет:

750 мл вода

1 кг шеќер

Подготовка:

Состојките се мешаат заедно и секоја кора се мачка од филот и по желба се додаваат сецкани ореви во филот.Се мачка и последната кора, се сече и се пече. Кога ќе се одлади се посипува со врел шербет.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести