недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Црна Гора спасени 19 туристи заглавени во кањонот Невидио

kanjon500

Поврзани вести

Црногорската горска служба рано утрвово спасила српски 19 туристи од кањонот Невидио .Иако времето било лошо, туристите одлучиле да го посетат кањонот, без помош на стручни лица, по што се нашле во многу опасна ситуација, пренесуваат српските медиуми.

Спасувачката акција траела цели шест часа, а туристите биле извлечени од кањонот во три часот утрово.

Членовите на спасувачката служба за да ги спасат туристите биле принудени со јаже да се спуштат во кањонот, а туристите пред да бидат спасени 12 часа поминале во ладната вода.

Турстите во кањонот Невидио се заглавиле околу 9:00 часот наутро, а полицијата била известена околу 21 часот.

За среќа, никој од туристите не е повреден, освен што биле премрзнати поради исклучително ниските температури на водата во кањонот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести