понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Во Делчевско одбележан Митровден

delcevo

Последни вести

Православниот христинаски празник Св. Димитриј – Митровден денеска е одбележан  со повеќе пригодни свечености денеска во Пијанечко-малешевскиот крај.

Централната прослава е во храмот на новоподигнатата црква посветена на Св. Димитриј во делчевското село Габрово, со голем црковно-народен собор.

Чествувањето почна со празнична богослужба и литургија што ја чиноначалствуваше отец Димитрија Темелковски, свешетенослужител во Делчевското архиерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ – ОА.

Во културно-забавниот дел настапи реномираната фолклорна група од село Драмче, под раководство на Димитар Узунски, годинашен добитник на Државната награда  23 октомври.

Гости ги посетуваат домовите на габровчани што го носат името Димитар, Диме, Димче, Мите, Митко, Димитрина, Митра и други галовни форми  и со благослови и убави желби им го честитаат празникот, а домаќините ги почестуваат со ракија и домашни специјалитети.

Црковниот одбор од Габрово за сите посетители на Митровденската прослава организира заедничка трпеза на љубовта, а главно јадење на празничното мени е јагнешка јанија.

Во чест на селскиот соборен ден – Митровден на  спортските терени во Габрово се одржува и традиционалниот турнир во мал фудбал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести