недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 39

Во ДИК денеска ждребување за редоследот на избирачките листи

Во понеделник на 21 ноември почнува дваесетдневната изборна кампања која ќе заврши на 9 декември.

dik-nova-640x320

Последни вести

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе спроведе ждребување за редоследот на кандидатските листи за предвремените парламентарни избори на 11 декември.

Граѓаните на 11 декември ќе избираат меѓу кандидатите на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија и Коалицијата „Алијанса за Албанците“ која ја сочинуваат Движењето за реформи – ДПА, УНИТЕТИ и НДР, како и партииите ДУИ, ДПА, ПДП, ЛП, Левица и Беса.

Во понеделник на 21 ноември почнува дваесетдневната изборна кампања која ќе заврши на 9 декември.

Партиите и коалициите веќе се подготвуваат за митинзи и средби со граѓани. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кампањата ќе ја започне традиционално во Охрид, СДСМ и коалициските партии во Прилеп, ДУИ во Липково…

 

Најчитани вести