вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Египет почна годишниот самит на Арапска лига

arapska ligaaaa

Последни вести

Во египетското одморалиште Шарм ел Шејк почна годишниот самит на Арапска лига, пренесува МИА.

Главно прашање на средбата е создавање на воени сили на Арапска лига и воената операција во Јемен предводена од Саудиска Арабија.

Со средбата претседава египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси. Самитот почна со читање на Куранот, во присуство на монарсите од земјите на Персиски Залив и јеменскиот претседатл Абд Рабо Мансур Хади.

фото: МИА

Најчитани вести