четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Во Египет започна дводневниот референдум за новиот Устав

egipet karta

Поврзани вести

Во Египет започна дводневниот референдум за новиот Устав на земјата, што може да го отвори патот за спроведување на нови избори, пренесе „Би-Би-Си“.

Новиот основен закон има за цел да го измени законодавството што беше формирано од поранешниот претседател Мохамед Морси и неговото движење „Муслимански браќа“.

Исламистичкото движење повика на бојкот на гласањето, што ги зголеми стравувањата од насилство за време на дводневното гласање. Поради тоа зголемени се мерките за безбедност во целата земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести