вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Во експлозија на автобуска станица во Нигерија загинаа 20 лица

За сега никој не ја презема одговорноста за нападот, но сомнежите се на исламистичката милитантна група Боко харам.

nigerija

Поврзани вести

Најмалку 20 лица загинаа утринава кога од експлозија на автобуска станица во предградието Абуџа, главниот град на Нигерија, изјавија очевидци.

Камерманот на Ројтерс видел 20 тела на станицата неделеку од мостот Нијанијан, околу осум километри јужно од градот. Двајца очевидци порано виделе 15 тела, кои од Брзата помош биле тргнати.

За сега никој не ја презема одговорноста за нападот, но сомнежите се на исламистичката милитантна група Боко харам.

Исламистите во напад на едно село на севроистокот на Нигерија, кон крајот на минатата недела убија најмалку 60 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести