понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во експлозија во Кина 31 загинат

Сјинџанг е средиште на бројни напади. Во експлозијата на бомбата на железничкиот станици минатиот месец се убиени тројца, а ранети 79 лица.

kina eksplozija

Поврзани вести

Најмалку 31 лице загинaло, а повеќе од 90 луѓе се повредени во експлозија во Урумчиј, главниот град на регионот Сјинџанг на западот на Кина. Две возила се залетале на пазар полн со луѓе и од нив фрлиле експлозив, известува агенцијата Синхуа, повикувајќи се на очевидци.

Од местото на нападот кој полицијата го блокираше се креваат пламен и густ и дим, пренесуваат агенциите.

Сјинџанг е средиште на бројни напади. Во експлозијата на бомбата на железничкиот станици минатиот месец се убиени тројца, а ранети 79 лица.

Властите за нападот ги обвинуваат радикалните ујгурски Муслимани, кои се противат на владеењето на Пекинг во тој регион.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести