четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во експлозија во Турција еден загинат, повредени 30 лица

Најмалку едно лице загинало, а повеќе од 30 се повредени за време на утринскиот шиц во експлозија предизвикана од гас во Динзли, во западна Турција, соопштила денес Агенцијата за несреќи и итни случаи.

eksplozija-turcija-609x360

Последни вести

Најмалку едно лице загинало, а повеќе од 30 се повредени за време на утринскиот шиц во експлозија предизвикана од гас во Динзли, во западна Турција, соопштила денес Агенцијата за несреќи и итни случаи.

Според Си-Ен-Ен експлозијата се случика во пекара и ги оштетила околните згради додека автобусите и пешаците поминувале низ тоа место.

„Причина за несреќата на експлозијата е природен гас“ , изјавил претставник на полицијата за Ројтерс.

Турските весници пишуваат дека се повредени околу 25 лица, а пет се во тешка состојба.

Во многу станбени и деловни згради во Турција гасот се користи за загревање и готвење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести