недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Во ерупција на вулкан во Јапонија 48 жртви

vulkan

Последни вести

Во Јапонија се пронајдени уште пет жртви од ерупцијата на вулканот Онтака со што вкупниот број на настрадани е зголемен и изнесува 48 лица, известуваат јапонските медиуми.Вулканот Онтака ненадејно проработи минатиот викенд додека планината беше полна со излетници и рекреативци.

Во акцијата за спасување учевствувале повеќе од илјада пожарникари, полицајци и војници кои се обидуваат да стигнат до евентуално преживеаните планинари. Има информација дека десетина од нив тргнале кон планината кога од вулканот започнал да излегува пепел, камења и отровен гас.

Ерупцијата на планината Онтака висока 3067 метри во централна Јапонија изби попладнето во саботата, исфрлајќи густ бел чад и пепел 10 километри во висина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести