петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во ескплозија на граната, во Пакистан загинаа шест деца

Неименуван полициски службеник изјави дека децата биле браќа и сестри чие што семејство пребегнало во соседната покраина Оракзај, каде што војската се бори со Талибаните.

pakistan

Поврзани вести

Во експлозија на рачна граната во северозападниот дел на Пакистан загинаа шест деца, додека едно дете е повредено, соопштија пакистантските официјални лица.

Децата биле на возраст од седум до 12 години и си играле со граната во близина на своите домови во градот Хангу, кога се случила експлозијата, пренесува агенцијата АФП.

„Загинаа пет момчиња и едно девојче, уште едно дете е повредено,“ изјави Ахмед.

Неименуван полициски службеник изјави дека децата биле браќа и сестри чие што семејство пребегнало во соседната покраина Оракзај, каде што војската се бори со Талибаните.

Градот Хангу е честа мета на милитантите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести