Свет

Во ескплозија на граната, во Пакистан загинаа шест деца

Во ескплозија на граната, во Пакистан загинаа шест деца

Во експлозија на рачна граната во северозападниот дел на Пакистан загинаа шест деца, додека едно дете е повредено, соопштија пакистантските официјални лица.

Децата биле на возраст од седум до 12 години и си играле со граната во близина на своите домови во градот Хангу, кога се случила експлозијата, пренесува агенцијата АФП.

„Загинаа пет момчиња и едно девојче, уште едно дете е повредено,“ изјави Ахмед.

Неименуван полициски службеник изјави дека децата биле браќа и сестри чие што семејство пребегнало во соседната покраина Оракзај, каде што војската се бори со Талибаните.

Градот Хангу е честа мета на милитантите.