недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во ЕУ без работа 26 милиони луѓе

Најмногу невработени има во Грција дури 28 отсто и Шпанија со 25,8 отсто.

eu zname

Поврзани вести

Во Европската Унија стапката на невработеност во јануари била 10,8 отсто, што е ниво кое не се променило од октомври, што означува дека во еврозоната без работа се 26,23 милиони луѓе.

Најмногу невработени има во Грција дури 28 отсто и Шпанија со 25,8 отсто. Најниска стапка на невработеност има Австрија 4,9 отсто, па Германија со пет отсто и Луксембург со 6,1 отсто.

„Податоците за невработеност, за жал, ја потврдуваат стагнацијата пазарите на трудот низ Европа“, изјавил европскиот комесар за социјални прашања, Ласло Андор.

Тој додал дека има благо намалување на невработеноста  кај младите од 24,1 на 24 остсто. Според него, во ЕУ без работа се 3,53 милиони помлади од 25 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести