вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 55

Во Германија уапсен Авганистанец за сексуално насилство

Германската полиција уапси 22-годишен Авганистанец осомничен за сексуална злоупотреба на пет деца во два града, јави дописникот на МИА од Берлин.

133175652

Последни вести

Сексуалните напади од страна на лицето идентификувано како Хамид Ф. се случиле во последните неколку недели, а осомничениот по апсењето признал дека бакнувал и допирал две девојчиња во градот Кемниц во источна Германија. Авганистанецот се товари и за сексуално насилство и против две девојчиња и едно момче минатиот месец во Кајзерслаутерн. Тој е уапсен пред два дена по потерница издадена од Европол.
Авганистанците се на второ место според бројот  на новодојдени бегалци во Германија. Сексуалното насилство стана една од главните теми во германската јавност по новогодишните настани кога во Келн и неколку други градови од луѓе од Блискиот Исток и Северна Африка беа нападнати над 1.000 жени. Според последните промени на законот на азил, Германија многу полесно може да протерува луѓе кои што биле инволвирани во криминал без разлика на нивниот азилантски статус.

Најчитани вести