понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 16

Во Германија запленето рекордно количество кокаин

Царински службеници во германското пристаниште Хамбург соопштија денеска дека заплениле 717 кг кокаин чија улична вредност би била 145 милиони евра.

кокаин

epa04229545 Wolfgang Schmitz, spokeperson of the Customs Criminal Office, presents part of Germany's largest amphetamine seizure within the past five years, in Trier, Germany, 28 May 2014. In a control on the A64 motorway, customs officials had found 129 kg of the synthetic drug in the cabin of a Spanish truck by using a mobile X-ray system. The drugs are estimate to have a street value of about 2 million euros. EPA/THOMAS FREY

Поврзани вести

Шефот на истражната канцеларија во Царината во Хамбург, Рене Мачке изјави дека тоа е најголема заплена на дрога во историјата на Германија и дека кокаинот бил со висок квалитет.

Дрогата била запленета на 18 јануари откако била пронајдена во бродфски контејнер пристигнат од карипското острово Курасао што и припаѓа на Холандија.

Најчитани вести