сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Германија живеат лица од 190 земји

Германија населени од жителите на земји од целиот свет.

germansko-zname

Поврзани вести

Според извештајот на Центарот за регистар за странци, во Германија се евидентирани над седум милиони странци, а повеќе од еден милион дошле од Турција. По нив, во Германија живеат најмногу Полјаци, Италијанци и Грци.

Како што се наведува, во Центарот за регистар за странци од 31-ви декември се евидентирани државјани од 190 земји.

Во Германија единствено не се евидентирани државјани од Демократската Република Источен Тимор, Република Палау, Микронезија и Маршаловите острови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести