понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во голем број градови на БиХ ќе се одржат нови демонстрации

tuzla

Поврзани вести

Денес во Босна и Херцеговина ќе се одржат нови демонстрации против владата и сиромаштијата, пренесе „АФП“.

Протести се очекуваат во неколку големи градови во земјата, откако синоќа премиерот на Федерацијата на Босна и Херцеговина одби да поднесе оставка. Нермин Никшиќ изјави дека оставката на Владата ќе доведе до парализа, а неговата партија повика на предвремени избори.

Никшиќ додаде дека денес формацијата ќе поднесе до парламентот предлог за измени во изборниот законик, кои ќе дозволат организирање на предвремени избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести