петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Во Гостивар по 100 години, повторно ќе се гради црква

gostivar-crkva

Последни вести

Конечно, по неколку децении ќе се исполни желбата на околу 4.000 жители на гостиварските приградски населби Циглана, Фазанерија и Бањешница за изградба на црковен храм.

Вo недела на празникот посветен на свети апостол Тома, митрополитот г. Јосиф, надлежен архијереј на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ-ОА, ќе постави камен-темелник на новата манастирска црква „Преображение Христово“.

Ова ќе биде првиот црковен храм што ќе се гради во Гостивар по точно сто години.

Во 1915 година во Гостивар почна да се гради црквата „Св. Богородица“ и оттогаш не е изграден ниту еден црковен храм.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести