недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 19

Во Грција 24-часовен штрајк и протести

grcija-500

Поврзани вести

Државните болници, медицински установи и социјални служби во Грција денеска се затворени поради 24-часовен штрајк на вработените.

Повикот за штрајк е на Федерацијата на државни службеници во знак на протест поради намалувањето на персоналот и намалувањето на платите и пензии.

Во исто време денеска на протести во Атина повикаа и синдикатите кои не се согласуваат со приватизацијата на државната компанија за дистрибуција на електричната енергија.

Владата поднесе барање во суд во врска со штрајкот за да може да го прогласи за незаконски и штетен.

Протестите се одржуваат во денот кога во Атина повторно треба да пристигнат претставниците на тројката меѓународни кредитори за нова оценка на реформите во замена за заемите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести