среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Грција летово „врели“ цени

Грција годинава очекува 21 милион туристи, што е зголемување за 10 отсто во однос на лани, па затоа цените се очекува и дополнително да растат.

grcija

Поврзани вести

Грчките туристички работници обидувајќи се да ја надоместат ланската лоша сезона, охрабрени од зголемениот број туристи годинава значително ги зголемуваат цените. Само во јули цените во хотелите се повисоки за 13,5 отсто во однос на минатата година.

„Хотелските цени се еднакви на понудата и побарувачката. Растот на цената просечно расте во врвот на сезоната“, вели претседателот на Сојузот на туристички работници Андреас Андреадис.

Грција годинава очекува 21 милион туристи, што е зголемување за 10 отсто во однос на лани, па затоа цените се очекува и дополнително да растат. Од Сојузот потенцираат дека  минатата година како резултат на кризата, цените во Грција паднале 50 отсто.

Особено зголемување на цените има во одредени туристички дестинации, како Миконос и Санторини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести