четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Во Грција над 400.000 нерешени случаи за неплатен данок

аночните случаи за додадена вредност доаѓаат на ред со просечно време на чекање од 9,3 години, додека просечниот период на одложување за сите даночни случаи изнесува 5,3 години.

danok

Последни вести

Во грчките административни судови се уште остануваат  нерешени над 400.000 даночни случаи, од кои половината треба да добијат датум за сослушување, стои во извештајот на Опсерваторијата на деловното опкружување на Грчката федерација на претпријатија (СЕВ), пишува МИА.

Даночните случаи за додадена вредност доаѓаат на ред со просечно време на чекање од 9,3 години, додека просечниот период на одложување за сите даночни случаи изнесува 5,3 години.

Меѓу предлозите кои ги даде СЕВ за да се надмине оваа ситуација се брзо затворање на слични случаи, вонсудско решевање на некои случаи, како и подобрување на судската администрација, ефикасноста на судските служби и општата работа на државниот механизам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести